Svatební kytice: Jak vybrat tu pravou? Pivoňky, eukalyptus a luční kvítí pro váš den

Svatební kytka je pro každou nevěstu velmi důležitým detailem svatby. Ať už sáhnete po tradičních růžích, nebo zvolíte netradičnější květiny, je dobré vědět, co od kytice očekávat a podle čeho se při výběru řídit. Správně zvolená svatební kytice dokáže zdůraznit krásu nevěsty a dotvořit celkový dojem z jejího vzhledu. Naopak špatně zvolená kytka může působit rušivě a nevěstě spíše uškodit.

Jaké jsou základní typy svatebních kytic

Při výběru svatební kytice je dobré nejprve zvážit tvar květiny. Každý typ kytice je vhodný pro jiný typ postavy a styl šatů. Mezi nejčastější tvary svatebních kytic patří:

Kulatá svatební kytice

Jde o nejoblíbenější tvar svatební kytice. Skládá se z kulatého trsu květin, nejčastěji růží, pivoněk nebo tulipánů. Kulatý tvar se hodí pro subtilnější a menší nevěsty, zvláště v kombinaci s romantickými svatebními šaty. U vysokých nevěst může naopak působit nepoměrně malá.

Převislá svatební kytice

Na rozdíl od kompaktní kulaté kytice jsou u převislé kytice květy uspořádané do volnější kaskády. Kytice je bohatší, květy přepadají přes ruku nevěsty. Hodí se pro vysoké nevěsty, zejména v kombinaci s jednoduššími šaty. Zdůrazní krásu šatů a postavy.

Svatební kytice typu zepter

Tento typ kytice má velmi dlouhý stonek a působí jako žezlo. Hodí se pro vysoké nevěsty, protože opticky prodlužuje postavu. Nejčastěji se vyrábí z kal, gerber, slunečnic nebo růží. Sluší k jednodušším šatům i modernějším střihům.

Svatební extravagantní kytice

Zahrnuje netradiční tvary kytic, například košíčky, koule, kabelky aj. Hodí se pro odvážnější nevěsty a pro moderní styl svatby. Musí ladit s osobností nevěsty, jinak působí nepatřičně.

Malá svatební kytice

Malá svatební kytice je symbolem elegance a jemnosti. Je ideální pro intimní svatby nebo pro nevěsty, které dávají přednost subtilní kráse. Taková kytice může být stejně působivá jako její větší protějšky a je snadno kombinovatelná s různými styly šatů.

Jednoduchá svatební kytice

Jednoduchost je často klíčem k eleganci, a to platí i pro svatební kytice. Jednoduchá svatební kytice, která může být složena například jen z bílých růží nebo tulipánů, může dokonale doplnit jakýkoliv svatební šat a téma.

Podle čeho vybrat správný typ svatební kytice

Aby svatební kytice dokonale ladila s nevěstou, je dobré zvážit následující faktory:

Postava a typ nevěsty

Důležité je přizpůsobit tvar a velikost kytice postavě a typu nevěsty. Například malé kulaté kytice sluší spíše drobnějším nevěstám. Naopak převislé a dlouhé kytice lépe vyniknou u vysokých nevěst.

Styl a střih svatebních šatů

Kytice by měla být v souladu se stylem a detailem svatebních šatů. Kulaté kytice se hodí k romantickým zdobným šatům, zatímco převislé kytice sluší spíše ke střídmějším modelům.

Styl svatby

Zvažte také celkové ladění svatby - zda jde spíše o tradiční či moderní styl. Kulatá klasická kytice bude vhdnější pro klasickou svatbu, zatímco extravagantní kytice se lépe uplatní na moderní svatbě.

Osobnost nevěsty

Kytice by měla odrážet i osobnost a vkus nevěsty. Pokud je nevěsta spíše stylová dáma, ocení decentní kulatou kytici. Odvážnější typy mohou sáhnout po extravagantních tvarech.

Roční období

Dbejte na to, v jakém ročním období se svatba koná. Sezónní květiny jsou nejen kvalitnější, ale také levnější. Například tulipány jsou typické pro jaro, zatímco podzimní svatbu ozdobí spíše chryzantémy.

Tip: Vyberte si ke své svatební kytici také náušnice a náramek nebo náhrdelník ze stříbra. Na našem e-shopu najdete širokou nabídku stříbrných šperků pro každý styl. Ať už máte ráda spíše decentní minimalismus, nebo naopak bohatší kusy plné kamenů.

Jaké květiny do svatební kytice zvolit

Kromě tvaru je důležitý také výběr samotných květin do kytice:

Svatební kytice růže

Asi nejoblíbenější volbou jsou růže, které jsou symbolem lásky a oddanosti. Hodí se pro romantické nevěsty, které mají rády klasiku. Vybrat lze z nepřeberného množství barev a odrůd.

Svatební kytice kala

Kala představuje elegantní a minimalistickou volbu. Její velké květy působí vznešeně a dodají kytici na luxusním vzhledu. Hodí se pro slavnostní svatby.

Svatební kytice konvalinky

Pro něžné a romantické typy jsou ideální konvalinky. Jejich drobné kvítky s intenzivní vůní evokují jemnost a čistotu. Hodí se na letní venkovské svatby.

Svatební kytice slunečnice

Pokud chcete do kytice vnést hravost a energii, slunečnice jsou tou pravou volbou. K dispozici jsou v živých sytých odstínech, které rozzáří svatbu.

Svatební kytice orchideje

Orchideje s jemnými skleníkovými květy ocení spíše luxusnější typy nevěst. Působí exoticky a dodají kytici styl.

Svatební kytice pivoňky 

Pivoňky jsou královnami svatebních kytic. S jejich bohatými květy a nádhernou vůní přidají každé svatební kytici nádech romantiky. Ideálně se hodí k různým typům svatebních šatů, od princeznovských po moderní střihy, a jsou výběrem číslo jedna pro mnohé nevěsty snící o dokonalém dni.

Svatební kytice ranunkuly

Oblíbeným moderním trendem jsou také ranunkuly, lidově zvané pryskyřníky. Jejich plný tvar připomíná růži a skvěle vynikne v jarních kyticích.

Svatební kytice tulipány

Tulipány patří k jarním květinám, které do kytice přinesou svěžest. Tulipány symbolizují lásku, věrnost a nové začátky.

Svatební kytice eukalyptus

Eukalyptus v svatební kytici přináší nejen svěží vůni, ale i moderní zelený akcent. Jeho šedozelené listy jsou skvělým doplňkem k různým druhům květin a dodávají kytici strukturu a objem.

Svatební kytice luční kvítí

Luční kvítí v svatební kytici vytváří dojem přirozenosti a volnosti. Je ideální pro venkovské nebo bohémské svatby a dodává nevěstě nádech nevinnosti a mladosti.

Jakou zvolit barvu svatební kytice

Barva květin by měla korespondovat s osobností nevěsty a stylem svatby:

Svatební kytice bílá

Pro tradiční a romantické typy je ideální čistá bílá, která symbolizuje nevinnost a oddanost. Bílé květiny se hodí ke klasickému stylu svatby.

Svatební kytice růžová

Růžová je barvou romantiky a jemnosti. Hodí se pro svatby v retro stylu nebo pro velmi ženské typy nevěst.

Svatební kytice fialová

Místo tradiční bílé lze zvolit fialovou pro královský nádech. Fialová představuje eleganci a mystiku.

Svatební kytice žlutá

Pokud chcete svatbu ve veselém duchu, zvolte kytici v syté žluté. Žlutá je barvou radosti, optimismu a společenskosti.

Svatební kytice modrá

Netradičně může působit svatební kytice v modrých tónech. Modrá barva symbolizuje tajemno, soulad a vyrovnanost.

Jak uspořádat ostatní svatební květiny

Kromě kytice nevěsty je důležité zvolit květiny i pro ostatní ženy a do dekorace:

Svatební kytice pro maminky

Maminky nevěsty a ženicha by měly mít během obřadu kytičku, která je sladěná s kyticí nevěsty, ale méně výrazná.

Svatební kytice pro svědkyni a družičky

Také svědkyně a družičky by měly nést menší verzi nevěstiny kytice. Nebo lze zvolit květinové doplňky jako náramky či věnce do vlasů.

Svatební květiny pro ženicha

Pro ženicha se hodí květinová korsáž v barvě sladěné s nevěstinou kyticí.

Květiny na svatební tabuli

Svatební tabule by měla být vyzdobena květinami ve sladěném stylu s nevěstinou kyticí. Lze zvolit vázy, květiny v misách nebo květy rozsypané po stole.

Květinová auta

Pokud budou svatebčané přijíždět auty, lze je ozdobit květinami. Stačí květ či větvička za stěrač nebo na kapotu.

Jak ušetřit na svatebních květinách

Svatební kytice patří k významným výdajům. Pokud chcete ušetřit, využijte tyto tipy:

  • Nakupujte květiny v sezóně - při svatbě na jaře zvolte tulipány, v létě slunečnice apod.

  • Nakupujte ve velkoobchodech - vyhněte se květinářstvím a nakupujte přímo od pěstitelů.

  • Sázejte na jednodušší tvary - převislé a extravagantní kytice jsou nákladnější na výrobu.

  • Omezte počet květin - místo 100 růží stačí 50 kusů. Úspornější může být i kytka z lučního kvítí.

  • Využijte květiny ze zahrady - pokud pěstujete vlastní, využijte je ve výzdobě.

  • Kombinujte živé a umělé - živé jen do kytice a výzdobu doplňte umělými květy.

  • Vyrobte si dekorace svépomocí - věnce, girlandy, čelenky. Šetří to náklady za aranžování.

Správně zvolená svatební kytice dotvoří krásu nevěsty a podtrhne celkový dojem z jejího vzhledu. Dbejte na to, aby kytice ladila s postavou a šaty nevěsty a se stylem svatby. Vsaďte na oblíbené květiny nevěsty a sladěnou barevnost. Nezapomeňte také na květiny pro ostatní svatebčany a do dekorace. Pokud budete postupovat promyšleně, výsledkem bude dokonalá svatební kytice.