Na které ruce se nosí snubní prsten?

Na které ruce se nosí snubní prsten? Jsme ochotni se vsadit, že odpověď znáte už od dětství. Je docela běžné, že většina lidí, zejména ve v české republice nosí snubní prsten na levém prsteníčku . Proč se ale snubní prsten vůbec nosí na „prsteníčku“?

Proč je prsteníček prsteníčkem?

V mnoha kulturách je prsteníček označen jako čtvrtý prst na levé ruce. Tradice nošení snubního prstenu na tomto prstu vznikla z přesvědčení, že tento prst má žílu vedoucí přímo k srdci.

Historicky bylo zdokumentováno, že snubní prsteny se nosí na jakémkoliv prstu, dokonce i na palci, říkala jedna klenotnice.

Dnes se snubní prsteny nejčastěji nosí na čtvrtém prstu levé ruky. Ale některé země včetně Indie, Německa, Španělska, Norska a Ruska tradičně nosí snubní prsteny na pravé ruce. Celkově se zdá, že kulturní tradice a normy určují standard pro tento zvyk.

Níže se ponoříme do zajímavého příběhu, který stojí za tradičním umístěním prsteníčku, a do toho, proč se můžete rozhodnout (nebo nezvolit) tento zvyk dodržovat. Navíc odhalte další často kladené otázky a tradice za zásnubními a snubními prsteny.

Zásnubní prsten vs. snubní prsten: Potřebujete oba?

Historie a význam prstenu

Tradici a symboliku prsteníčku lze vysledovat až do starověku. Podle legendy se věřilo, že prsteník má žílu, která je přímo spojená se srdcem, takže srdce milenců budou spojena jejich prsteny. První Římané tomu říkali Vena Amoris neboli žíla lásky. Takže, aby se upevnil svazek založený na lásce, byl na tento konkrétní prst umístěn prsten, který znamenal lásku, kterou nově oddaný pár sdílel, a v podstatě spojil jejich dvě srdce.

Naše současné chápání anatomie bohužel ukazuje, že všechny prsty mají žilní spojení se srdcem a žádná taková singulární žíla neexistuje, což rozbíjí rozkošnou symboliku. Přesto tradice stále platí pro mnoho párů, kteří si dávají prsteny na levou ruku, aby zaznamenaly svůj vzájemný závazek.

Nejčastější dotazy týkající se prstenu

V jakém pořadí mám umístit prsteny na prsteníček?

Pokud jste se rozhodli nosit zásnubní a snubní prsteny na stejném prstu, možná vás zajímá, jak je skládat na sebe. Manželé obvykle nosí své snubní prsteny, které jsou nejblíže jejich srdci, což znamená, že jsou na dně hromádky, pod zásnubním prstenem a přitlačeny ke spodní části kloubu.

Mohu nosit snubní a zásnubní prsten na různých rukou?

Absolutně! Volba často závisí na osobních nebo kulturních preferencích. Některé ženy se rozhodnou nosit snubní prsten na levém prsteníčku a zásnubní prsten na pravém prsteníčku. Je zcela na vás, zda se rozhodnete dodržovat starou tradici nebo si vytvořit svou vlastní.

Mohu nosit prsteny na prsteníčku, když nejsem zasnoubený nebo ženatý?

Příběh starých žen naznačuje, že nosit nezávazný prsten na prsteníčku levé ruky může být smůla. Nejste pověrčivý typ? Pokud prsten sedí, noste ho! Jak již bylo řečeno, nošení prstenu na tomto prstu může pro ostatní znamenat, že jste v oddaném vztahu, což nemusí být ideální, pokud jdete na rande.

Je v pořádku nosit prsteny pořád?

I když by mohlo být lákavé mít tyto prsteny stále nasazené, měli byste se vyhnout jakémukoli potenciálnímu poškození prstenů, jako je poškrábání o kov. Určitě budete chtít prsteny sundat, při návštěvě posilovny nebo při jiných fyzických aktivitách nebo dokonce i před spaním. Odstranění prstýnků před spaním nejen ochrání vaše prsteny a zabrání otokům, ale také zabrání tomu, abyste se (nebo váš manžel) neprobudili se škrábanci.

Zásnubní prsten si nechte dvakrát ročně odborně vyčistit a zkontrolovat. To nejen zachová jeho lesk, ale také zajistí, že prsten nebyl poškozen opotřebením.

Snubní prsten

Jak již bylo zmíněno dříve, snubní prsteny se nejčastěji nosí na čtvrtém prstu zprava na levé ruce, zejména na Západě. Ale můžete také nosit snubní prsten na pravém prsteníčku. Tím byste následovali příkladu mnoha párů ze střední a severní Evropy. Seznam zahrnuje Norsko, Rakousko, Dánsko, Polsko, Belgii (některé oblasti), Německo, Rusko, Lotyšsko, Řecko, Bulharsko a Ukrajinu. Ortodoxní křesťané také obvykle nosili pásky na pravé straně.Tak tomu bylo i v Indii, protože se kdysi věřilo, že levá ruka má smůlu nebo je špinavá. Ale v dnešní době může být domovem pro prsteny každá ruka.

Zásnubní prsten

První zaznamenaný zásnubní prsten daroval rakouský arcivévoda Maxmilián v 15. století své milence Marii Burgundské. Dnes, zejména v rámci manželství osob stejného pohlaví, začali nosit zásnubní prsteny i muži.

V souladu s tradicí nově zasnoubení začali nosit zásnubní prsten na levém prsteníčku (běžně označovaný jako zásnubní prsten). Zajímavé je, že někteří lidé v Evropě, kteří se rozhodli nosit snubní prsteny na pravé ruce, stále nosí zásnubní prsten na levé a pak si ho přendají. Naproti tomu snoubenci v Kolumbii a Brazílii mohou nosit prsteny jako zásnubní prsteny na pravé ruce a po dokončení slibu si prsteny přesunout na levou ruku. Švédské nevěsty mohou nosit jedinečné sady snubních prstenů*,* které se skládají ze zásnubního prstenu, snubního prstenu a prstenu mateřství.