Růže: Symbolika a Významy v Různých Kulturách

Růže, často označované jako královna květin, mají univerzální symboliku, která překračuje geografické a kulturní hranice. Ať už se jedná o vyjádření lásky, obdivu, respektu nebo smutku, růže se staly základním prvkem našeho emočního jazyka. V tomto článku prozkoumáme různé významy růží v různých kulturách a jak můžeme použít jejich barvy a počty k vyjádření konkrétních zpráv.

Historie a Symbolika Růže

Většina z nás má spojení růže s láskou a romantikou, ale původ tohoto květu je mnohem hlubší a komplexnější.

Růže v Historii

Růže jsou oblíbené po staletí a mají bohatou kulturní historii. Jejich pěstování pravděpodobně začalo v Asii před asi 5 000 lety.

Konfucius napsal o pěstování růží v císařských zahradách před asi 500 př. n. l. a zmínil se, že císařská knihovna obsahuje stovky knih o tématu. Během dynastie Han byly růže pěstované zahradníky, které byly proslulé po celé zemi.

Růže jsou také uctívány na Západě a podle staré legendy byly vytvořeny Afroditou, bohyní lásky. Římané tak tento květ považovali za symbol krásy a lásky, symbol, který stále nesou dodnes.

Jako symbol pýchy během římského impéria se císaři rádi chlubili, že obklopují své hosty tunami růží během honosných večeří. Růže ale také mohou znamenat tajemství nebo důvěrnost. Výraz "sub rosa", což znamená pod růží, pochází z dob, kdy Římané pověsili růže na stropy banketových sálů a bylo pochopitelné, že cokoli řečeno pod vlivem vína mělo zůstat důvěrné.

V jiných kulturách má růže jiný význam:

 • Španělsko:
  • Ve Španělsku, konkrétně v Katalánsku, se 23. dubna slaví svátek svatého Jiří, kdy si páry podle tradice navzájem dávají červené růže jako symbol lásky.
 • Itálie:
  • V Itálii červené růže považovány za květiny lásky a vášně a patří mezi nejčastěji kupované květiny. Zde má také počet růží v buketu svůj význam - růže v sudém počtu jsou spojovány se smutkem a jsou vyhrazeny pro smuteční obřady.
 • Německo:
  • Bílé růže v Německu vyjadřují soustrast a jsou často používány na pohřbech. Tento zvyk je rozšířený také po celém anglosaském světě. Například ve Walesu v Anglii představují bílé růže nevinnost a ticho a často se položí na hrob mladého dítěte.
 • Korea:
  • V Koreji se 14. května slaví "Den růží". Podobně jako v Katalánsku a Itálii si páry navzájem vyměňují čerstvé růže, aby vyjádřily svou lásku a oddanost jeden druhému.
 • Japonsko:
  • V Japonsku jsou květiny tradičním dárkem pro muže i ženy. Bílé růže symbolizují nevinnost, čistotu a ticho, zatímco červené růže jsou silným symbolem romantiky, lásky a vášně.

Růže jako Symbol

Růže představuje různé hodnoty a ideály v různých kulturách. Například v islámské kultuře se růže považuje za symbol Boží lásky k lidem.

Ve středověké Anglii růže sloužila jako symbol míru a sjednocení, především v kontextu války růží mezi rody York a Lancaster. Každý z těchto rodů měl svou vlastní růži jako symbol. Tudorská růže se stala Růží Anglie, která je jedním z nejrozpoznatelnějších symbolů ve Velké Británii.

Barvy Růží a Jejich Významy

Barva růže má vlastní specifický význam, který se může lišit v různých kulturách a kontextech.

Červené Růže

Červené růže jsou univerzálním symbolem lásky a vášně. Jsou nejoblíbenějším dárkem na Valentýna a jsou často používány k vyjádření hluboké lásky a obdivu.

Bílé Růže

Bílé růže symbolizují čistotu, nevinu a nové začátky. Jsou často součástí svatebních kytic a mohou také symbolizovat respekt nebo památku na zemřelé.

Růžové Růže

Růžové růže představují něžnost, uznání a obdiv. Mohou také vyjadřovat vděčnost a ocenění.

Žluté Růže

Žluté růže jsou symbolem přátelství a radosti. V západní kultuře mohou někdy také symbolizovat žárlivost, ale toto spojení je méně běžné.

Černé Růže

Černé růže, ačkoli nejsou přírodně běžné, symbolizují smutek a smrt. Jsou často spojeny s koncem nebo změnou.

Počet Růží a Jejich Významy

Tak jako barva růží může vyjadřovat různé emoce a myšlenky, tak i jejich počet nese svůj vlastní význam.

 • 1 růže jakéhokoliv odstínu: Děkuji nebo může také vyjádřit lásku na první pohled
 • 2 růže: Hluboká láska
 • 3 růže: Miluji tě, často se poptávájí na výročí
 • 6 růží: Miluji tě, chybíš mi
 • 7 růží: Jsem zaujatý/á tebou
 • 8 růží: Symbol podpory pro přátele nebo rodinu
 • 9 růží: Věčná láska, dokud budeme žít
 • 12 růží: Dokonalá láska

Šperk s růží:

Šperky s motivem růže jsou romantickým doplňkem, který potěší každou ženu. Jejich krása a trvanlivost je to, co je odlišuje od živých růží, které sice krásně voní, ale po čase uvadnou. Naše stříbrné šperky s růží jsou dlouhotrvajícím dárkem, který můžete darovat jako výraz lásky nebo jen tak pro radost.

Kromě toho, že jsou šperky s růží krásným a trvanlivým dárkem, jsou také velmi univerzální. Můžete je darovat pro různé příležitosti, od Valentýna přes narozeniny a výročí až po bezdůvodný dárek pro radost. A s naší širokou nabídkou si určitě vyberete to pravé pro svoji milovanou osobu. Růže jsou symbolem lásky a romantiky a naše šperky s motivem růží tuto symboliku dokonale vyjadřují. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv kousek, můžete si být jisti, že vaše milovaná osoba bude nadšená. Navíc, pokud se o šperky s růží správně staráte, vydrží vám dlouho a budou vás těšit svojí krásou po mnoho let.

Tip: Pokud by vás zajimalo, také to, co je symbolem lásky, tak klikněte zde

Závěr

Růže, se svými různými barvami a významy, jsou krásným a komplexním symbolem, který se stal součástí mnoha různých kultur a tradic. Ať už vyjadřujeme lásku, smutek nebo radost, růže nám poskytují jazyk, kterým můžeme sdílet naše nejhlubší pocity. Ať už darujeme jedinou červenou růži jako symbol lásky nebo kytici bílých růží k oslavě nového začátku, růže nám umožňují komunikovat naše emoce na způsob, který přesahuje slova.