Zábava na svatbu: Jak vytvořit dokonalý svatební program

Svatební den je jedním z nejkrásnějších dní v životě, na který se těší snoubenci i hosté. Aby byla svatba opravdu povedená, je třeba dobře naplánovat svatební program, který zabaví všechny generace. Dobrý program umocní atmosféru a vytvoří krásné vzpomínky.

V tomto článku se podíváme, jak vytvořit dokonalý svatební program pro hosty i novomanžele. Najdete zde tipy na tradiční i netradiční zábavu, aktivity pro děti i dospělé a rady, jak celý den zorganizovat.

Jak začít s přípravou svatebního programu

S přípravou svatebního programu je dobré začít s dostatečným předstihem, abyste měli dost času vše dobře promyslet a zorganizovat.

Stanovte si rámcový harmonogram

Nejprve si stanovte rámcový harmonogram svatby – kdy a kde bude obřad, raut, svatební hostina a kdy přibližně budete chtít zařadit jednotlivé body programu.

Zjistěte o hostech maximum informací

Zamyslete se také nad tím, jací hosté na svatbu dorazí. Je mezi nimi hodně dětí? Jsou to spíše mladí lidé, nebo přijdou i prarodiče? Podle toho pak můžete přizpůsobit program.

Nechte prostor i pro nečekané okamžiky

Naplánujte sice program, ale nechte i dostatek volného času pro spontánní zábavu a nečekané okamžiky. Svatba by měla mít i určitou volnost.

Zapojte přátele a rodinu

Zeptejte se blízkých, jestli by do programu nepřispěli nějakým vystoupením, kvízem apod. Bude to osobnější.

Myslete na rozpočet

Při plánování mějte na paměti i rozpočet, abyste se pak nedostali do problémů. Některé aktivity jsou nákladnější než jiné.

Tradiční zábava na svatbách, která nemůže chybět

I když rádi experimentujete, na svatbě by neměly chybět ani tradiční body programu, na které se hosté těší. Jaká zábava na svatbu patří mezi klasiku?

První tanec

První společný tanec novomanželů je jedním z nejdojemnějších okamžiků celé svatby. Vyberte si píseň, která je pro vás důležitá, a užijte si ten moment. Hosté vás při tanci mohou obklopovat.

Krájení dortu

Krájení svatebního dortu je další tradicí, kterou byste si neměli nechat ujít. Dejte si záležet na výběru dortu i nože. Můžete zkusit první kousek dortu vydražit a výtěžek věnovat na charitu.

Hod kyticí

Hod kyticí svobodným ženám přináší zábavu a navíc jedné z nich i štěstí v lásce. Pokud se nechcete vzdát své kytky, nechte si udělat květinovou kopii.

Tanec s rodiči

Tanec s rodiči či prarodiči patří ke krásným okamžikům. Zatančete si postupně s mámou i tátou a dejte jim najevo, jak moc pro vás znamenají.

Svatební dárek pro rodiče

Hezkým gestem je také svatební dárek pro rodiče jako poděkování za podporu a pomoc při organizaci svatby. Zapojte do výběru dárku i druhého z partnerů.

Originální nápady na zábavu hostů

Kromě tradice jsou na svatbách čím dál populárnější také netradiční a originální prvky programu, díky kterým hosté zažijí nevšední zábavu. Co všechno můžete vyzkoušet?

Fotokoutek

Fotokoutek je hitem posledních let. Připravte rekvizity, objednejte fotografa nebo polaroid a nechte hosty, ať se vyřádí. Vzniknou skvělé a vtipné fotky.

Svatební fotosoutěž

Vyhlásit můžete také fotosoutěž pro hosty na různá témata jako první tanec, polibek apod. Hosté pak fotí mobilními telefony a sdílí pod určeným hashtagem.

Ohňostroj

Svatební ohňostroj je efektní tečkou celého dne. Domluvte se s odborníky a najděte bezpečné místo, odkud bude dobře vidět.

Videoklip

Pokud máte kreativní přátele, nechte je pro vás udělat vtipný svatební videoklip na oblíbenou písničku. Budete se u něj skvěle bavit.

Kouzelník či bavič

Zpestřením programu může být také vystoupení kouzelníka, baviče či komika. Záleží, co sedne pocitu vaší svatby a co osloví hosty.

Karaoke

U karaoke si zazpívají všichni od babiček po malé děti. Pusťte písničky všech žánrů, ať si vybere každý.

Tombola

Svatební tombola může být legrační i výdělečná. Lístky prodávejte za symbolické ceny a výhry volte originální - například umytí auta.

Pěnová párty

Hitem poslední doby jsou také pěnové párty. Pokud máte svatbu v letních měsících, můžete jednu zařadit. Bude zábava a navíc to pěkně ochladí.

Vystoupení přátel

Poproste šikovné přátele, jestli by pro vás nepřipravili nějaké vystoupení - ať už taneční, pěvecké nebo divadelní. Osobní vzkaz potěší.

Malování obrazu

Hezkou vzpomínkou může být také společný obraz, na kterém každý z hostů namaluje část podle svých představ a schopností.

Deskové hry

Pokud máte svatbu v menším počtu lidí, deskové hry jistě přijdou vhod pro zabavení ve volných chvílích mezi jídlem.

Bowling, kuželky

Sportovní hry jako bowling či kuželky ocení zejména mladší a aktivnější hosté. Zjistěte, zda je lze realizovat ve vaší lokalitě.

Tip: Pokud by vás zajimaly i tipy jak uspořádat rozlučku se svobodou, tak navštivte náš další článek

Svatební zábava pro děti

Pokud na svatbu dorazí i rodiny s dětmi, je dobré přichystat pro malé hosty také zábavu na míru. Děti se jinak mohou brzy nudit a rušit program. Co jim můžete nabídnout?

Dětský koutek

Zřiďte prostorný a bezpečný dětský koutek, kde najdou hračky, stavebnice, knížky, omalovánky apod. Ideální je dohled pečovatelky.

Skákací hrad

Skákací hrad udělá radost hlavně menším dětem. Dohlédněte ale na bezpečnost a maximální počet dětí na hradě.

Šipkovaná

Starším dětem se zabavou může stát šipkovaná s úkoly po areálu svatby a okolí. Motivujte je malou odměnou.

Malování na obličej

Malování na obličej je vždy zábavou. Najměte šikovnou výtvarnici, která dětem namaluje zvířátka, květiny i fantazijní motivy.

Balónky

Klaun, který dětem modeluje zvířátka z balónků, udělá také velkou radost. Zabaví je i na delší dobu.

Animátor

Zkušený animátor se postará o zábavu dětí po celou dobu svatby. Připraví hry, soutěže, kreativní dílnu apod.

Jak organizovat průběh svatebního dne

Aby vše dobře klapalo, je potřeba promyslet i časový harmonogram a průběh celého dne. Na co nezapomenout?

Časový harmonogram

Nejprve si sepište podrobný časový harmonogram - kdy začne příprava, obřad, raut, jednotlivé body programu atd.

Zodpovědná osoba

Ujasněte si, kdo bude hlavním organizátorem a bude mít na starosti hlídání času, ozvučení apod. Delegujte úkoly.

Ozvučení

Zajistěte kvalitní ozvučení pro muziku i pro případné vystoupení. Oslovte profesionály.

Občerstvení

Promyslete zajištění průběžného občerstvení a nápojů po celý den, aby hosté netrpěli hladem či žízní.

Úklid

Průběžně udržujte pořádek a čistotu tím, že budete pravidelně uklízet nádobí, udržovat ubrusy a prostírání čisté. Důležité je, aby prostor vždy vypadal uklizeně a čistě.

Dekorace

Dbejte na stav svatební výzdoby a pečlivě sledujte, zda je vše na svém místě, nic nespadlo nebo se nezničilo a celkově vše vypadá krásně a vkusně.

Jak na organizaci vlastními silami

Pokud si netroufáte na svatbu formou hostiny a program svěřit agentuře, můžete vše zvládnout i vlastními silami. Co je k tomu potřeba?

Pomoc přátel a rodiny

Zapojte své přátele a rodinu do příprav, organizace a úklidu během dne. Bez jejich pomoci to není možné zvládnout.

Podrobné rozdělení úkolů

Naplánujte a rozdejte všechny úkoly - kdo se postará o jídlo, nápoje, ozvučení, program atd.

Časová rezerva

Do harmonogramu dne zakalkulujte časovou rezervu, aby se vše stihlo i v případě zpoždění.

Zjednodušení

Zjednodušte si to, kde to jde - u občerstvení, dekorací i programu. Nemusí být vše dokonalé.

Přizpůsobení prostorům

Respektujte dané prostory a možnosti. Neplánujte aktivity, které zde nelze uskutečnit.

Kam pro další inspiraci na zábavu

Pokud stále pátráte po inspiraci na zpestření svatebního programu, čerpejte z těchto zdrojů:

  • Svatební časopisy a weby (rubriky o zábavě)
  • Instagram (hashtagy #svatebnizabava apod.)
  • Pinterest (nástěnky Svatební zábava)
  • Youtube (svatební hry, videa z prostřených svateb)
  • Ostatní novomanželé a svatební koordinátoři
  • Knihy a e-booky o organizaci svatby

Nebojte se oslovit přímo ostatní novomanžele nebo profesionály a zeptat se jich na tipy. Rádi vám poradí!

Závěr

Svatební den je jedním z nejkrásnějších dní v životě, na který se těší snoubenci i hosté. Aby byla svatba opravdu povedená, je třeba dobře naplánovat svatební program, který zabaví všechny generace. Dobrý program umocní atmosféru a vytvoří krásné vzpomínky.

V tomto článku jsme se podívali, jak vytvořit dokonalý svatební program pro hosty i novomanžele. Nalezli jste zde tipy na tradiční i netradiční zábavu, aktivity pro děti i dospělé a rady, jak celý den zorganizovat.

Základem je promyslet složení hostů a naplánovat program přesně na míru. I když zkoušíte nové věci, nezapomeňte zařadit oblíbenou klasiku, která k svatbě patří. Zapojte do příprav talentované přátele a rodinu. Vyhněte se nudným bodům, které nikoho nezajímají.

Pevně věříme, že tento článek vám pomohl najít spoustu inspirace a nápadů pro vytvoření skvělé zábavy na vaší svatbě. Přejeme vám krásný svatební den plný nezapomenutelných zážitků!