Zirkon nebo kubická zirkonie? Jaký je v tom rozdíl?

Zirkon a kubická zirkonie jsou dva pojmy, které často slyšíme v souvislosti se stříbrnými šperky. Ale co přesně znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl? V tomto článku se podíváme na vlastnosti a charakteristiky obou kamenů.

Zirkon - Přírodní klenot s dlouhou historií

Zirkon je přírodní materiál, který patří mezi nejstarší známé minerály na Zemi. Jeho stáří se odhaduje na úctyhodných 4,4 miliard let. Zirkon je oblíbeným materiálem ve šperkařství díky svému unikátnímu vzhledu a odolnosti. Bohužel je však vzácný a nachází se jen na několika místech na světě.

Kubická zirkonie - Umělá alternativa diamantu

Na rozdíl od přírodního zirkonu, který je vzácný, se většina šperků označovaných jako zirkon vlastně skládá z kubické zirkonie. Kubická zirkonie je syntetický kámen, který byl vyvinut jako levná náhražka diamantu. Má podobnou tvrdost a třpyt jako diamant, ale za zlomek ceny.

Výroba kubické zirkonie

Kubická zirkonie se vyrábí v laboratořích pomocí speciálních technik. Oxid zirkoničitý se zahřeje na vysokou teplotu a poté se postupně ochlazuje, což vede ke krystalizaci zirkonie. Vzniklé krystaly se následně zpracovávají do podoby broušených kamenů, které se používají ve špercích (náušnice, náramky, řetízky). 

Rozdíly mezi zirkonem a kubickou zirkonií

1. Původ

Zirkon je přírodní minerál, který se tvoří v zemské kůře po dlouhá období. Kubická zirkonie je vytvořena uměle v laboratoři.

2. Dostupnost

Zirkon je vzácný kámen s omezeným množstvím nalezišť. Kubická zirkonie je dostupná ve velkém množství a lze ji vyrábět na požádání.

3. Cenová dostupnost

Zirkon je často drahší než kubická zirkonie, kvůli své vzácnosti. Kubická zirkonie je cenově dostupnější alternativa s podobným vzhledem.

4. Třpyt a brilance

Zirkon a kubická zirkonie mají podobný třpyt a brilanci. Oba kameny dokážou odrazit světlo a zářit, což je jedna z jejich hlavních atraktivních vlastností.

5. Odolnost

Zirkon je tvrdý kámen, který si uchovává svůj lesk a odolnost i po dlouhé době nošení. Kubická zirkonie je měkčí a může ztrácet svůj třpyt po delším čase.

Závěr

Zirkon a kubická zirkonie jsou oba krásné kameny s podobným vzhledem. Zatímco zirkon je přírodní minerál s dlouhou historií, kubická zirkonie je uměle vyrobený kámen, který slouží jako levná alternativa diamantu. Při výběru šperku je důležité zvážit přednosti a nevýhody obou kamenů a vybrat ten, který nejlépe vyhovuje vašim preferencím a cenovému rozpočtu.