Zjistěte jaká je historie stříbra ve šperkařství

Úvod

Stříbro, jeden z nejstarších známých kovů, má dlouhou historii využití v řadě průmyslových odvětví, ale zejména ve šperkařství. Jeho krása, trvanlivost a dostupnost ho dělají ideální volbou pro řadu různých typů šperků.

Starověké použití stříbra

Stříbro v Řecku a Římě

Stříbro se v historii často objevuje jako důležitý prvek. Už v starověkém Řecku a Římě bylo stříbro ceněno pro jeho krásu a hodnotu. Římský historik Plinius Starší zmiňuje stříbro ve svých zápisech, kde popisuje jeho využití při výrobě šperků a zdobení.

Stříbro v době Keltských kmenů

Pro keltské kmeny bylo stříbro spolu s bronzem hojně využíváno při výrobě šperků. Byly zde oblíbené dekorované brože, nákrčníky a šperk ve tvaru půlměsíce. Před římskou invazí Kelty nepoužívali mince, ale namísto toho používali 'ring-money'. Tyto kroužky byly ze stříbra, mědi, bronzu nebo zlata a nebyly určeny k nošení, ale pouze jako měna.

Stříbro ve středověku

S pádem římských dodávek se zlato v Evropě stalo vzácností. Jako důsledek toho se stříbro stalo předním kovem používaným pro šperky. Německé šperky se skládaly hlavně z funkčních předmětů, jako jsou fibuly, kotoučové brože, polokruhové brože a přezky, často vyrobené ze stříbra a někdy zlacené nebo potažené drahými kameny, přičemž nejpopulárnější volbou byly granáty.

Stříbro v Renesančním Šperkařství

Techniky zpracování stříbra zůstaly stejné jako ve středověkých dobách, velký rozdíl oproti předchozí éře byla dostupnost stříbra, které bylo do Evropy dovezeno velkým množstvím z Ameriky. S rostoucí populací a mírou prosperity v Evropě byla tato událost vítána, protože umožnila, aby stříbro zůstalo používáno jako měna a (relativně) dostupný drahý kov pro šperky.

Stříbro a Objevování Nového Světa

Následovala velká éra objevů. Španělští, portugalští, nizozemští, francouzští a angličtí objevitelé bojovali o to, kdo pro svou zemi objeví nový svět. Christopher Columbus vedl Španělsko do popředí světových objevů, když pro Španělsko nárokoval Ameriky. Od roku 1546, kdy byly nalezeny významné zásoby v dnešním Mexiku, byly dolovány stříbrné doly a poskytovaly obrovské množství stříbra pro obchod.

Stříbro v Moderní Době

Stříbro v 18. a 19. Století

V 18. a 19. století stříbro pokračovalo v jeho roli jako oblíbený materiál pro šperky. Šperkaři začali experimentovat s různými technikami, včetně filigránu a gravírování, aby vytvořili složité a nápadné kusy.

Stříbro v 20. Století a Současnosti

V 20. století a dnes stříbro pokračuje v jeho roli jako jeden z nejpopulárnějších materiálů pro šperky. Je oblíbené pro vše od prstenů, náramků, náušnic až po náhrdelníky, a jeho dostupnost a cenová dostupnost znamená, že je stále oblíbené u široké škály lidí.

Závěr

Stříbro má dlouhou a bohatou historii v oblasti šperkařství, která se táhne tisíce let. Ať už je to jeho krása, trvanlivost nebo cenová dostupnost, stříbro zůstává jedním z nejoblíbenějších materiálů pro šperky na světě.